21 Styczeń 2018
Nawigacja
· Strona główna
· Ambasadorzy audiodeskrypcji w Polsce
· Artykuły
· Forum
· Kontakt
· Linki
· Kalendarz
Ostatnie artykuły
· Audiodeskrypcja w ki...
· Pojęcie audiodeskrypcji
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Praca o audiodeskrypcji
· ocena filmów z audio...
· Kurs audiodeskrypcji
· Deskryptorzy. Kim są...
Najciekawsze tematy
· Praca o audiodesk... [3]
· Kurs audiodeskrypcji [3]
· Deskryptorzy. Kim... [3]
· ocena filmów z au... [0]
Audiodeskrypcja w kinie, czyli werbalizacja obrazu filmowego.
Audiodeskrypcja, jako werbalny opis treści wizualnych otwiera przed osobami niewidomymi i słabowidzącymi nowe możliwości. Otwiera rdrzwi do sztuk wizualnychr1;, które dotąd były rzamknięter1;. Werbalny opis obrazu filmowego przekłada jego cząstkowe elementy inscenizację, scenografię, grę aktorów, kostiumy, barwy i światło na słowa, dzięki czemu również osoby z problemami wzroku mogą czerpać przyjemność z oglądania filmu.
Jedną z tych osób, których praca stanowi kluczowy element na etapie przygotowania audiodeskrypcji, jest deskryptor. To jego rolą jest przygotowanie skryptu do filmu w taki sposób by odbiór obrazu filmowego przez widzów niewidomych i słabowidzących był zrozumiały. Tworzenie audiodeskrypcji i jej zastosowanie uwarunkowane jest zarówno znajomością jej fundamentalnych zasad generujących wysoką jakość, ale także rozumieniem idei audiodeskrypcji.
Deskryptor nie opowiada fabuły filmu, lecz opisuje wizualne elementy kompozycji obrazu filmowego z punktu widzenia neutralnego i obiektywnego narratora. Nie interpretuje, nie ocenia, lecz opisuje jedynie to, co widzi na obrazie. Umożliwia tym samym słuchaczom konstruowanie własnych wniosków. Nieodzowna przy tym jest umiejętność świadomej i aktywnej obserwacji, ale także uważność i koncentracja na najważniejszych elementach, które tworzą dane wydarzenie, składają się na konkretną scenę. Ze względu na ograniczony czas na przekazanie obrazu konieczna jest selekcja i wybór tego, co najbardziej istotne i ważne, tego co nieodzowne do zrozumienia i czerpania przyjemności z oglądania filmu. W tym kontekście należy także zwrócić uwagę na trafność sformułowań i precyzję komunikatu. Posługując się obrazowym, plastycznym i barwnym językiem deskryptor przekazuje wizualną informację w dopuszczalnym czasie w przerwach między dialogami. Opis nie wypełnia jednak każdej dostępnej przerwy, nie przedstawia motywacji ani zamiarów przedstawionej w filmie postaci, nie charakteryzuje znanych dźwięków. Pozwala w ten sposób niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w dźwiękowe tło obrazu. Audiodeskryptor czyta skrypt w trakcie trwania seansu dostosowując intonację głosu oraz sam opis do prezentowanej w danej chwili sceny, dialogów oraz motywów dźwiękowych.
Na podkreślenie zasługuje również to, iż audiodeskrypcja jest podstawową formą integracji. Zastosowanie audiodeskrypcji w kinie, dostarczanie opisów przez bezprzewodową słuchawkę, pozwala niewidomym i słabowidzącym widzom usiąść wśród widzącej widowni i na takich samych prawach uczestniczyć w ogólnodostępnym seansie filmowym.
Dzięki audiodeskrypcji również osoby niewidome i słabowidzące mogą wreszczie zacząć w pełni uczestniczyć w kulturze w której żyją.

Mgr Barbara Szymańska
www.audiodeskrypcja.pl
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 32
· Najnowszy użytkownik: Ania
Ankieta
Jak oceniasz jakość audiodeskrypcji w Polsce?

Jest bardzo dobra

Jest dobra

Jest słaba

Jest bardzo słaba

Trudno powiedzieć

Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z audiodeskrypcja.org - Forum dyskusyjne musisz się zarejestrować.
Wygenerowano w sekund: 0.01 4,309,137 Unikalnych wizyt