Wystawa z audiodeskrypcją w Galerii Labirynt
Dodane przez Estera dnia 10 czerwiec 2012 00:41
Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na wystawę

"W środku nocy"
Angelika Markul i Nicolas Delprat

Audiodeskrypcja dostępna od 11.04.2012 do 26.04.2012
Od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 r11; 19.00

Wspólna wystawa Angeliki Markul i Nicolasa Delprata stanowi próbę dialogu między artystami pochodzącymi z różnych środowisk kulturowych. Przed rozpoczęciem pracy nad wystawą artyści się nie znali. Oboje, niezależnie od siebie, wypracowali podobny język artystyczny i prezentują zbieżne zainteresowania. Oboje odwołują się do przeżyć z dzieciństwa i tworzą światy łudząco podobne do siebie: tajemnicze, pełne niedopowiedzeń, odwołujące się do wyobraźni, intuicji, emocji. Interesuje ich to, co nie może być wypowiedziane innymi środkami niż artystyczne i co silnie oddziałuje na podświadomość. Malarstwo Delprata i rzeźbiarska instalacja Markul zostaną połączone ze sobą i stworzą całościową realizację interpretującą na nowo przestrzeń Galerii Labirynt.
Wystawa odwołuje się do czasu nocy. Noc to pora tajemnicza, kiedy władze rozumu tracą moc, a ożywa wyobraźnia. Kojarzy się z ciemnością i tylko nikłymi światłami, z zarysami kształtów, widzianymi niewyraźnie, czasem snu i marzeń, lęków i przywidzeń. Wzrok nie odgrywa wtedy najważniejszej roli, ożywa słuch, a także czucie. Te właśnie znaczenia zostaną przywołane na wystawie "W środku nocy", która operuje sugestiami i nastrojem.

W ramach wystawy przygotowany został opis prezentowanych prac w formie nagrań audio, wydruków brajlowskich, wydruków tekstowych. Opisy prac zawierają dodatkowe informację wzbogacające odbiór wystawy.

Nicolas Delprat (ur. 1972 we Francji) studia odbył w uczelniach artystycznych Lyonu i Nantes (Francja). Współpracuje m.in. z FRAC Auvergne w Clermont-Ferrand, miał wystawy m.in. w centrum sztuki Le Magasin w Grenoble. Mieszka i pracuje w Brukseli. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem. Artysta posługuje się dużymi formatami, o skali jakby ponadludzkiej, inspiruje się scenografią do filmów s-f, jego płótna są abstrakcyjne i niezwykle nastrojowe. Wystawa w Labiryncie będzie pierwszym jego pokazem w Polsce, artysta zaprezentuje serię płócien malowanych techniką akrylową.

Angelika Markul (ur. 1977 w Szczecinie) jest związana z Francją. Wykształcenie zdobyła w Ecole Nationale Superieure des Beaux-arts w Paryżu, dyplom u Christiana Boltanskiego. Miała wystawy indywidualne m.in. w Galerii Foksal (2006) i w CSW Zamek Ujazdowski (2008) w Warszawie, a także w CSW Znaki Czasu w Toruniu (2009). Uczestniczyła m.in. w Triennale Młodej Sztuki w Turynie (2005). Własną twórczość Angelika Markul pojmuje jako aranżacje przestrzeni. Najważniejszym tworzywem są dla niej emocje. Z pomocą zazwyczaj prostych środków (światło, plastikowe folie, wentylatory, lód, szkło, drewno) tworzy niezwykle sugestywne realizacje, w których można stracić poczucie czasu i miejsca. W Labiryncie artystka stworzy jakby rodzaj rozbudowanej scenografii, ramy do malarstwa Nicolasa Delprata.
kuratorka wystawy: Magdalena Ujma

Galeria Labirynt
ul. Grodzka 5a
20-112 Lublin
tel. 81 466 59 20
www.labirynt.com, e-mail: biuro@labirynt.com